Biedriem


vai

Kā tas sākās?

Kad un kāpēc?

Tas notika pagājušā gadsimta 70. gadu pašā viducī, kad Latvijas studējošai vai strādājošai jaunatnei bija apnikušas vienmuļās dejas pēc repertuāra, kādu kultūras namos piedāvāja muzikanti. Tikko pār Rīgas debesīm bija nograndis disko pērkons un gadījās tā, ka kāds spēcīgs zibens zibsnis Politehniskā institūta absolventa Viestura Liepiņa izskatā no galvaspilsētas trāpīja taisni Kurzemes sirdī. Tur padomju ideoloģijai neierastā kārtā vietējie kultūras lauciņa kopēji jau bija uzrušinājuši attiecīgu augsni, un tā līdz ar šo laimīgo sakritību 1975.gada rudenī Kuldīgas kultūras nama paspārnē uzdzirkstīja strādājošās jaunatnes klubs.

Kāpēc Ventas dzirkstis?

Ļoti vienkārši – tāpēc, ka uzreiz uzdzirkstīja, uz ilgu laiku un pie straujās Ventas. Jau no paša iedīgļa tas bija komandas darbs. Atskaitēs partijai un vadībai tika rakstīts par padomju jaunatnes patriotiskās audzināšanas, izglītošanas un ideoloģiski lietderīgas brīvā laika pavadīšanas mērķiem, bet patiesībā bija noticis apvērsums kultūrā. Tā komanda pati varbūt neapzinājās, ka reizi mēnesī muzikālajā kafejnīcā līdz ar nevainīgām koncertlekcijām un mūziku, kas daudz labākā kvalitātē nekā īsviļņu radiostacijās tika atskaņota no jūrniekiem atpirktām skaņuplatēm, Kuldīgā ieplūda pasaules vēsmas un sākās apgaismības laikmets.

Cik ilgi?

Ventas dzirkstis bija pionieri daudzās jomās: pirmās labas kvalitātes diskotēkas, pirmā diskorēvija jeb horeogrāfijas grupa, pirmās vietas zonas un republikāniskajās skatēs, izgriežot pogas Rīgas slavenībām. Diskžokeju skola, braucieni (koncertturnejas, kā tagad sauc) pa visu Latviju un brālīgajām republikām, dažbrīd milzīgos jaunatnes centros izklaidējot un apgaismojot tūkstošiem dažādu tautību bērnus. Laikiem, ideoloģijai un tehnoloģijām mainoties, Ventas dzirkstis joprojām dzirkstīja avangardā. 25 gados ar šo misiju saistīti ap 400 kuldīdznieku, tostarp daudzi no viņiem tagad ir profesionāļi visdažādākajās jomās. Ja pēc ceturtdaļgadsimta rosīgas darbības tika teikts, ka Ventas dzirkstis beigušas pastāvēt, tā nav taisnība. Ventas dzirkstis nekad nav īsti rimušas, bet tagad ar jaunu sparu uzdzirkstījušas atkal citā formā/kvalitātē - kā biedrība.